Бібліотеки України

Київ
Кіровоград
Миколаїв
Одеса
Полтава
Харків
Херсон
Чернігів

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім.К.А.Тімірязєва



Сьогодні – одна з найбільших книгозбірень області, інформаційний, культурно-просвітницький, науково-методичний, координаційний центр для бібліотек всіх систем і відомств регіону, головне книгосховище та депозитарій краєзнавчої літератури Вінниччини.

Бібліотека розташована в центральній частині міста, в чудовій споруді, яка є пам’яткою архітектури. Завдяки унікальному фонду універсального характеру, сучасним підходам до організації діяльності та бібліотечно-інформаційного обслуговування читачів, запровадженню новітніх інформаційних технологій, бібліотека має високий рейтинг у мешканців територіальних громад Вінниччини й користується авторитетом не лише в регіоні, але є однією з кращих обласних книгозбірень України.


Наукова бібліотека Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова



Бібліотека почала свою роботу ще у 20 рр. минулого століття і розвивалася спільно з навчальним закладом. Приміщення бібліотеки має чотири поверхи та книгосховище, що дає змогу розмістити півмільйонний фонд літератури. З 1978 р. у зв’язку із збільшенням кількості ВНЗ у м.Вінниці бібліотека визначена обласним методичним центром бібліотек ВНЗ міста. До послуг користувачів бібліотеки дев’ять абонементів, два читальних зали та філія бібліотеки. Із 1994 року розпочата робота з ведення електронного каталогу, глибина якого сягає понад 30 років по 6 власних базах даних. Працівники бібліотеки активно займаються ретровведенням літератури в електронний каталог та штрихкодуванням фонду і з кінця 2011 року діє автоматизована книговидача літератури.


Вінницька центральна бібліотека для дітей та юнацтва



Бібліотека починала свою роботу із невеличкого одноповерхового будиночку з пічним опаленням площею 16 кв. м. За свою історію бібліотека встигла попрацювати для всіх вікових категорій населення, але з 1962 року знову була реорганізована в дитячу. У 1982 році Центральну дитячу бібліотеку переводять у просторе приміщення площею 620 кв. м., спеціально спроектоване для бібліотеки. 

У бібліотеці діє багато гуртків та клубів для різних вікових категорій, часто проходять різні мистецькі виставки, особливо великі три: Різдвяна, Пасхальна та до Дня захисту дітей. Цікавим зараз став також інтер'єр бібліотеки. Вікна усіх залів прикрашені композиціями-витинанками. Це зробило бібліотеку затишною зсередини і приваблює з вулиці.Проводяться спільні заходи та реалізуються цікаві проекти. Зараз, завдяки БФ "Подільська громада", розпочав роботу "Вінницький волонтеріат". Це дасть змогу долучати користувачів бібліотеки до гарних і корисних справ, які відбуваються у місті.


Бібліотека-філія №11 Вінницької централізованої бібліотечної системи



Бібліотека має художньо-естетичний напрям, є єдиним культурним центром Свердловського масиву та мікрорайону Поділля.

Бібліотека сімейного типу та обслуговує відвідувачів починаючи з 3-х років. В бібліотеці діють клуби та гуртки за інтересами: "Кольоровий світ", "Студія креативної творчості Пепілота", "Веселковий дивосвіт", "Країна Читалія", "Зустрічі без прощань".

Бібліотека починала своє існування у 1955 році на 78 кв. м простору, а у 2013 році згідно Статегічного плану розвитку бібліотечної галузі Вінницької області було зроблено капітальний ремонт приміщення. Сьогодні бібліотека-філія № 11 обслуговує понад 3200 читачів та має 45 тисяч примірників фонду, забезпечує читачів безкоштовним доступом до Wi-Fi, має спеціально обладнані приміщення для людей з обмеженими фізичними можливостями.


Бібліотека-філія № 8 Вінницької централізованої бібліотечної системи




В центрі мальовничого Замостя знаходиться бібліотека-філія № 8, що є невід’ємною частиною інформаційної структури міста, комунікативним та соціокультурним центром, що сприяє розвитку соціальної мобільності особистості, розширенню її життєвих просторів.

Бібліотека обслуговує різновікові категорії читачів на основі новітніх технологій: є доступ до мережі Інтернет, оснащена Wi-Fi зона. Бібліотека пропонує ексурсії до міні-музею “Історії книги” відстанню в 6000 років.



Київ


Національна парламентська бібліотека України



Національна парламентська бібліотека України заснована в 1866 році як перша публічна бібліотека в Києві. Першою серед бібліотек України отримала статус національної (1993 р.). Приміщення бібліотеки на вул. Грушевського, 1, споруджене у 1911 році на кошти киян за проектом архітектора З.Клаве, є найдавнішою київською спорудою такого призначення, включене до переліку пам'яток архітектури початку ХХ ст. і слугує окрасою центральної частини нашого міста.

Сьогодні універсальний багатогалузевий фонд бібліотеки налічує понад 4,5 млн. документів 66-ти мовами світу, а кількість обслужених користувачів сягає 85 тисяч щорічно. Багато відомих наших співвітчизників були читачами бібліотеки у різні періоди її існування, серед них Петро Нестєров, Ігор Сікорський, Михайло Булгаков, Микола Амосов.

Національна парламентська бібліотека України є базовим закладом у створенні та забезпеченні функціонування Електронної бібліотеки «Культура України», фонд якої містить повні тексти документів, що зберігаються в бібліотеках, музеях та інших закладах культури, або надані окремими авторами за договорами на право використання об’єктів авторських прав.

У 2014 році Національна парламентська бібліотека України опинилась в епіцентрі жорстокого протистояння на вулиці Грушевського. Поряд із стінами бібліотеки були зведені барикади, стріляли та кидали «коктейлі Молотова», палили шини. В приміщенні бібліотеки працював пункт першої медичної допомоги міжнародної організації «Червоний хрест», лікарі якого врятували багато життів. Бібліотекарі весь цей час напружено і віддано працювали, допомагаючи людям і зберігаючи національне надбання народу України. Зараз у вестибюлі бібліотеки розміщено виставку фотографій, присвячених подіям на Грушевського у січні – лютому 2014 року, очевидцями яких були працівники бібліотеки.


Національна історична бібліотека України



Національна історична бібліотека України ласкаво запрошує киян та гостей столиці відвідати скарбницю історичної літератури, детально ознайомитися з її діяльністю та доторкнутися до національного культурного надбання, а саме унікального фонду Бібліотеки, який складається з палеотипів, колекцій книг кириличного друку ХVI-XVII ст., книг гражданського друку ХVІІІ-ХІХ ст., унікальних книг Івана Федорова, видань Лаврської друкарні, а також колекцій давніх книг іноземними мовами. Ви матимете чудову нагоду побачити найстарішу пам’ятку – рідкісний рукопис «Помянник» Києво-Печерської Лаври, якому майже 500 років.

Вельми наочну подорож у часі та просторі можливо здійснити у великому читальному залі Бібліотеки, стіни якого прикрашають чудово видані та якісно оформлені масштабні карти України ХVІІ ст. видатного французького інженера та географа Гійома Левассера-де-Боплана. 
Унікальність Національної історичної бібліотеки України полягає в тому, що вона – єдина в державі спеціалізована бібліотека з питань історії, суміжних історичних дисциплін та історичного краєзнавства. 

Привабливим для відвідувачів є територіальне розміщення бібліотеки, адже вона знаходиться на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповіднику.


Національна бібліотека України для дітей



Національна бібліотека України для дітей — головна дитяча книгозбірня країни. Нова будівля бібліотеки, яку за спеціальним проектом збудували у 1979 році, радо приймає щороку більше 20 тисяч читачів, а також відвідувачів, які приїжджають на екскурсію, щоб на власні очі побачити цей казковий палац, оздоблений авторськими керамічними панно і композиціями видатної української художниці-керамістки Ольги Рапай. 

Бібліотека обслуговує дітей віком від самісінького народження, а також організаторів дитячого читання. У фонді зберігається обов’язковий примірник усіх книг для дітей, виданих на Україні, а також видання для дітей українською мовою, видані за межами України. Унікальною є колекція рідкісних і цінних видань, в якій зосереджено більше 15 тисяч одиниць зберігання - книг і журналів для дітей ХІХ – першої половини ХХ ст. 

Національна бібліотека України для дітей є центром організації дозвілля дітей столиці. Тут працюють гуртки, клуби, студії для розвитку дитячої художньої і театральної творчості, читацькі об'єднання, психологічні групи та тренінги з казкотерапії. Великою популярністю у читачів користується спеціалізований відділ мистецтв, в якому не лише можна скористатися книгами та іншими документами з різних видів мистецтва, послухати музику, аудіокниги, а й розкрити свої вокальні і музичні таланти. У бібліотечній виставковій галереї щомісяця змінюються експозиції творчих робіт талановитих читачів-дітей та професійних художників, ілюстраторів дитячої книги, фотографів. 

Бібліотека стала ініціатором національного проекту підтримки читання «Україна читає дітям», до участі в якому долучаються сучасні письменники, художники, діячі культури і мистецтва, громадські діячі інші публічні особи.


Національна наукова медична бібліотека України



В історичному центрі Києва, на розі вулиць Антоновича і Толстого, знаходиться перлина архітектури ХІХ століття – особняк славнозвісної родини меценатів Терещенків, де розташована Національна наукова медична бібліотека України – головний науково-інформаційний центр мережі медичних бібліотек країни. 

Національна наукова медична бібліотека України – освітній та культурний заклад, осередок духовності, що сповідує у своїй діяльності девіз: «Мистецтвом і людяністю, працею і знанням». Двері бібліотеки завжди гостинно відчинені для усіх категорій користувачів, а для естетичного задоволення в холі експонуються виставки картин українських художників, якими можуть милуватися безкоштовно усі бажаючі.


Державна бібліотека України для юнацтва



Дізнатись, як працює науково-дослідний та методичний центр юнацьких та молодіжних бібліотек України, можна в Державній бібліотеці для юнацтва. Вона опрацьовує та видає методико-бібліографічні матеріали: інформаційний вісник «Бібліосвіт», бібліографічний покажчик «Молодь в українському суспільстві», «Видавнича діяльність Державної та обласних бібліотек України для юнацтва та молоді», калейдоскоп знаменних дат на рік, статистичний аналіз діяльності бібліотек України для юнацтва та молоді «Бібліотечна Україна – юнацтву: цифри і факти» тощо.

Бібліотека є ініціатором і організатором широкомасштабних культурно-просвітницьких акцій, соціальних проектів і програм, всеукраїнських та міжнародних творчих конкурсів для молоді. У Державній бібліотеці України для юнацтва діють: веб-проекти «Нетикетка», «Безпечний та привітний веб-простір», «Мені є що сказати», «Здоровий спосіб життя», «Щоб пам’ятати», «Відкриття», річна програма читання «Літо з Інтернетом».


Наукова бібліотека Національного університету "Києво-Могилянська академія"



Києво-Могилянська академія впродовж віків була центром освіти і суспільно-політичної думки України, тут починалася новітня українська наука, зароджувалась українська поетична школа, українське образотворче мистецтво й архітектура. Разом з історією академії творилася і унікальна історія Могилянської книгозбірні, яка через лихолиття минулого століття, на жаль, була майже повністю втрачена. Бібліотека відродженої у 1991 році Академії розпочинала свою роботу знову з першої книжки. 

Сьогодні Могилянська бібліотека НаУКМА - знана в країні та світі академічна книгозбірня з понад півторамійонним фондом, лідер у галузі впровадження інформаційних та бібліотечних технологій, управління електронними ресурсами., ініціатор багатьох всеукраїнських та міжнародних проектів. Бібліотечний комплекс Могилянки – насправді 9 підбібліотек, розташованих у шести будівлях університету у стародавньому районі Києва - Подолі. 

Бібліотека має чи не найбільшу електронну колекцію: понад 100 тисяч електронних журналів, 50 тис. Е-книг, понад сто баз даних, забезпечує доступом до Wi-Fi. Електронний каталог на весь бібліотечний фонд доступний цілодобово онлайн.

Запрошуємо бібліотуристів відчути атмосферу історичних місць та сучасних бібліотечних інтер'єрів, побачити як твориться інтелектуальне інформаційне середовище, що долучається до виховання молодої еліти України.


Науково-технічна бібліотека Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут"



Два рази на рік Науково-технічна бібліотека НТУУ «КПІ» збирає повні читальні зали, всі столи у коридорах зайняті, чутно уривки дискусій - саме так проходять зимові та літні сесії. Коли цей період безсонних ночей та літрів кави залишається позаду, студенти не забувають дорогу до бібліотеки. 

Кожен КПІшник чудово знає, як виглядає маятник Фуко, який наочно демонструє обертання Землі, адже він знаходиться в приміщенні бібліотеки. Так у будь-який час можна особисто переконатися в підтвердження теорії Миколи Коперніка та Галілео Галілея. Всі студенти хоча б один раз бачили галерею портретів "Українці в світі", місце якої вибрали надзвичайно вдало: вона зайняла холи усіх поверхів бібліотеки. 

А для тих, хто цікавиться витоками видавничої справи та старовинними виданнями бібліотека має сюрприз - фонд рідкісної та цінної книги, який зберігає багато старовинних та унікальних книжкових пам’яток, які вражають своїм оформленням.


Публічна бібліотека імені Лесі Українки для дорослих м. Києва



За сім десятиліть своєї історії бібліотека з невеликої філії виросла у головну публічну бібліотеку Києва, що виконує функції інформаційного центру громади та науково-методичного центру для публічних бібліотек міста. Бібліотека здійснює централізоване комплектування фондів публічних бібліотек для дорослих. 

Електронний каталог, створений бібліотекою, є потужною пошуковою базою до фондів 91 публічної бібліотеки міста, що оперативно надає відповідь про наявність потрібного документу та бібліотеку, у фонді якої він зберігається. У 1998 році бібліотека другою в Україні (після Національної бібліотеки ім. В.Вернадського АН України) виставила зведений електронний каталог у світовий інформаційний простір, доступ до якого забезпечено у цілодобовому режимі. 

У 1997 році фонди бібліотеки збагатило безцінне книжкове зібрання киянина, видатного майстра балету, митця із світовим ім’ям Сержа Лифаря. Колекція зберігається у відділі мистецтв. Частину стародруків, зокрема 106 книг колекції Сержа Лифаря, оцифровано та представлено на сайті бібліотеки.


Міська спеціалізована молодіжна бібліотека «Молода гвардія»



Якщо, прогулюючись Києвом чи нудьгуючи вдома, у Вас виникло бажання зануритись в атмосферу креативу та позитивного настрою, радимо завітати до Міської спеціалізованої молодіжної бібліотеки «Молода гвардія».

В затишній атмосфері, створеній творчими та відкритими до відвідувачів бібліотекарями, які запропонують Вам сучасні бібліотечні послуги та різноманітні проекти на будь-який смак. Ви зможете: дізнатися про свої права й отримати безкоштовні консультації провідних юристів м. Києва; вивчити англійську мову; визначитися у майбутній професії; розвинути свої ділові та виявити в собі лідерські якості; прийняти участь у майстер-класах з hand-made та багато іншого.

В бібліотеці Ви зможете не тільки відвідати вечори, вистави, конкурси, що проводяться відомими в Україні та за її межами користувачами бібліотеки, а й провести власні заходи, виставки тощо. З «Білої книги успіху», яка старанно ведеться бібліотекарями, Ви дізнаєтесь про історії та шляхи до успіху користувачів «молодіжної» і матимете можливість вписати свою власну сторінку. Успіх бібліотеки – це успіх її користувачів.


Публічна бібліотека імені Самеда Вургуна, м.Київ



Публічна бібліотека імені Самеда Вургуна є справжнім острівцнм Східної літератури. Самед Вургун – народний поет Азербайджану, драматург, літературознавець, академік Академії Наук Азербайджану. Бібліотека співпрацює з Посольством Азербайджанської республіки в Україні, Конгресом азербайджанців в Україні, Міжнародною громадська організацією «Інститут азербайджанства», Союзом Азербайджанської Молоді України. Частими гостями бібліотеки є відомі політики, вчені, письменники, художники, громадські діячі.

Чудовий дизайн, виконаний в колоритному етнічному стилі, та затишна, привітною атмосферою зачаровує кожного, хто переступає поріг бібліотеки. Окрасою універсального фонду є унікальна колекція найкращих художніх творів майстрів слова Азербайджану мовою оригіналу, українською та іншими мовами. 

Якщо ви хочете поринути в атмосферу Сходу, насолодитися його поезією та прозою, почути цікаві факти з життя Самеда Вургуна та його родини, – ласкаво просимо у бібліотеку імені Самеда Вургуна.



Кіровоград


Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека
імені Д.І.Чижевського



Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Д.І.Чижевського (ОУНБ) веде свою історію від першої Єлисаветградської громадської бібліотеки, відкритої 2 лютого (15 лютого за новим стилем) 1899 року. Одна з найстаріших в Україні, найбільша в регіоні, має універсальний фонд на традиційних та новітніх носіях, зберігає колекції цінних і рідкісних видань, є депозитарієм видань краєзнавчого характеру.

У 1994 році фонди бібліотеки поповнились знаменитою колекцією О.Б.Ільїна. Це рукописи давньо-слав'янською мовою XV - XX ст. теологічного та світського змісту; стародруки, серед яких видання І.Федорова, П.Мстиславця, видання Києво-Печерської друкарні з численними рукописними маргіналіями. Також зберігаються видання з приватних бібліотек польського композитора Кароля Шимановського, генерала О.В.Самсонова, письменника Володимира Винниченка, філософа Дмитра Чижевського, родинний архів Флоровських.

Особливістю сучасного етапу розвитку бібліотеки є робота в умовах двох технологій – традиційної і комп’ютерної. Щороку бібліотека запроваджує багато новітніх процесів і технологій, спрямованих на підвищення якості обслуговування користувачів.


Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва імені О.М.Бойченка



Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. О.М. Бойченка (Кіровоградська ОЮБ) є сучасним інформаційним, культурним, просвітницьким закладом з широким діапазоном засобів організації інтелектуальної праці та дозвілля різних прошарків молоді віком від 14 до 35 років; методико-консультативним центром для бібліотек області. Початок становлення бібліотеки – 1978 рік, коли формувалася мережа юнацьких бібліотек України.

Бібліотека розташована у приміщенні, яке є пам'яткою архітектури кінця ХІХ століття обласного значення. Автор проекту особняка, побудованого у 1880-1890-х роках, невідомий. Перший господар будинку – колишній земський гласний І. Марущак (за іншими архівними документами - ротмістр Л. Ф. Долинський).

На сьогодні Кіровоградська ОЮБ ім. О.М.Бойченка займає достойне місце серед закладів культури обласного рівня. Щорічно запроваджуються нові форми популяризації книги, серед яких: фестиваль молодіжної книги, вулична акція, дублер-шоу, бібліотечний квест, бенефіс користувача, бібліосутінки (ніч у бібліотеці), літня читальна зала, он-лайн змагання, Інтернет-конференція, буктрейлер тощо.

У 2012 році фахівцями бібліотеки вперше в області започатковано проведення міжнародного веб-марафону, в рамках якого відбувається он-лайн спілкування молоді Кіровоградщини з однолітками інших країн.

В бібліотеці діють 5 клубів та об’єднань за інтересами, інформаційно-консультативний пункт для членів громадських організацій, інформаційно-консультативний центр з питань працевлаштування молоді, Інтернет-центр.


Кіровоградська обласна бібліотека для дітей імені А.П.Гайдара



Точні архівні дані про рік заснування бібліотеки не збереглися. Відомо, що на початку 20-х років минулого століття в Єлисаветграді було відкрито міську дитячу бібліотеку, яка в 1939 році після утворення Кіровоградської області, стала обласною.

Не тільки під час канікул, а й у вихідні дні на базі бібліотеки організовано роботу сімейного ігрового майданчику в рамках проекту «Майстерня дружби та позитивного настрою», що реалізується спільно з Кіровоградською обласною молодіжною громадською організацією «Інститут соціальної адаптації», «Сімейний Монтессорі Центр «Ладушки»». Робота сімейного ігрового майданчику стала складовою частиною програми бібліотечної міні-школи «Вулик», яка створена у відділі дитячого та сімейного читання.

А більш детально про історію та сучасні сторінки життя Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А.П.Гайдара можна дізнатися з книги «Новий погляд на знайому бібліотеку» (автори - Ліпей О.В., Босюк Л.С., Расторгуєва Н.І.), яка знаходиться у фондах відділів бібліотеки.


Миколаїв


Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.Гмирьова



Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека (ОУНБ) ім. О. Гмирьова має більш ніж 130-літню історію. Вона є провідним просвітницьким і культурним центром області, депозитарієм краєзнавчих видань, найкрупнішим сховищем творів друку на півдні України. Бібліотека розташована у самому центрі міста Миколаїв, у кварталі від головної вулиці міста та неподалік від Набережної. 

Велика увага приділяється організації дозвілля читачів. Найбільш привабливі для користувачів обласної наукової бібліотеки інтерактивні форми заходів – брифінги, web-конференції, засідання «круглого столу», дискусії, диспути та ін. 

Популярні й різноманітні громадські об'єднання. Так, в бібліотеці  наукову і творчу еліту міста об’єднує регіональне відділення всеукраїнської організації «Інтелектуальний форум України», жіночі громадські організації області працюють під егідою інформаційного центру з гендерних питань, знавці англійської мови мають можливість зустрічатися на засіданнях розмовного клубу «Dialogue», клубу перекладачів «Поліглот» або кіноклубу «Tuesday Film Evening» («Кіновечори по вівторках»), науково-технічні фахівці відвідують Клуб винахідників, відвідувачі, які цікавляться юридичними і соціальними питаннями – Університет правових знань, а представники усіх творчих організацій, об'єднань, а також усі, хто бажає, мають можливість зустрічатися на заходах постійно діючої акції «Територія творчого спілкування». 


Миколаївська обласна бібліотека для дітей імені В.Лягіна



Саме тут свої перші кроки в світ книги, літератури роблять маленькі мешканці Миколаєвщини. Кожна дитина має можливість здійснити цікаву, захоплюючу подорож у світ пізнання, добра, любові.

До послуг читачів 8 відділів, кожен з яких запропонує свою родзинку: стати справжнім «хобітом», «чомучкою» (тобто стати учасником гуртка «Хобі і ти» або клубу «Чомусик»); прогулятися «Бібліотечним кварталом» або просторами Всесвітньої павутини; подивитися вистави лялькового театру «Буратіно»; помандрувати стежками «Туристичної Миколаївщини»; зустрітися з відомими літераторами та митцями; та і взагалі просто прийти «За здоров’ям - до бібліотеки».

Крім того, бібліотека є науково-методичним, науково-дослідним, координаційним центром для бібліотек Миколаївської області, що обслуговують дітей. Кажуть: краще один раз побачити – ніж сто разів почути! Тож ласкаво просимо до нас у гості! А гостям ми завжди раді!


Центральна бібліотека ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва



Центральна бібліотека ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва входить в число найбільш відомих публічних бібліотек України. Єдина в місті бібліотека, розташована з 1991 р. в спеціально побудованому приміщенні. Має оригінальний дизайн, художньо-експозиційну зону, архітектурну облаштованість для відвідування людей з особливими потребами. 

Гордістю бібліотеки являються книжкові колекції автографів письменників, публіцистичних видань видатних діячів російської еміграції, подаровані Будинком російського зарубіжжя імені О.Солженіца, королева енциклопедій Британіка, зібрання творів кращої світової літератури «Бібліотека Тисячоліття», найбільший в області фонд аудіокниг тощо. Попитом користується електронна краєзнавча бібліотека, розташована на сайті бібліотеки. Відвідувачам буде цікаво відвідати Літературний музей. 

Центральна бібліотека добре відома в країні своїми ініціативами, співпрацею з міжнародними культурними центрами та фондами. Центральна бібліотека ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва по праву може вважатись національним лідером створення моделі сучасних бібліотек громадянської дії, доступу до електронного урядування, втілення інновацій.


Центральна міська бібліотека для дітей імені Ш.Кобера та В.Хоменко



Бібліотека для дітей ім. Ш. Кобера і В. Хоменко – це сучасний інформаційно-комунікативний, культурний і дозвіллєвий центр, відкритий для дітей різного віку, студентів, педагогів різних навчальних закладів міста, майбутніх батьків, дідусів і бабусь. У бібліотеці часто проходять міські форуми, художні виставки, презентації нових книг, сімейні вечори і свята. У дні шкільних канікул дітей чекають ігротека, мульти - відеоподорожі, конкурси та вікторини, лялькові та літературні спектаклі.


Бібліотека Чорноморського державного університету імені Петра Могили




Бібліотека Чорноморського державного університету імені Петра Могили – наймолодша з університетських бібліотек Миколаєва (нам лише 18 років). При цьому, вона є однією з найсучасніших бібліотек міста Миколаїв. Унікальні видання, новітні інформаційні технології, щорічне зростання фонду та матеріально-технічної бази, інноваційні проекти – все це робить бібліотеку Чорноморського державного університету імені Петра Могили неповторною для туристичного огляду.



Одеса

Одеська національна наукова бібліотека імені М. Горького



Одеська національна наукова бібліотека імені М. Горького є своєрідною візитною карткою Одеси. Протягом 185 років «Горьківка» пройшла шлях від міської публічної бібліотеки до національної наукової книжкової скарбниці. 

Головне приміщення бібліотеки знаходиться в старовинному районі міста і являє собою один з кращих зразкiв бiблiотечної архiтектури в країні в стилі неокласицизму (архітектор Ф.П. Нестурх). Сам граф Воронцов доклав зусиль для заснування бібліотеки та принiс у дар «зiбрання дорогих за рiдкiстю творів». Це були 600 томiв французьких класикiв у розкiшному виданнi Фiрмена Дiдо. Приклад губернатора наслiдували багатi одесити, i кiлькiсть книг у бiблiотецi почала швидко збiльшуватися. Сьогодні найстаріша публічна книгозбірня України зберігає унікальний різноплановий п’ятимільйонний фонд документів з усіх галузей знань майже 130 мовами світу, який є невід’ємною складовою національної та світової культурної спадщини і перебуває під охороною держави та ЮНЕСКО.

Гості бібліотеки зможуть відвідати музей Книги, відділ краєзнавства «Одесика», доторкнутись до унікальних книг у відділі мистецтв. Також запрошуємо бібліотечних туристів погортати журнали та випити кави у літньому читальному залі, що розгорнувся у дворику бібліотеки в рамках проекту «Вікно в Америку».


Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Грушевського



Одна з найбільших і найстаріших книгозбірень Одеси також знаходиться в історичному центрі міста. Історія цієї бібліотеки цікава своєю незвичайністю. Створена вона була не державою й не за допомогою великих меценатів. Не вкладали в її розвиток гроші ні Маразлі, ні Михайло Воронцов, а створена вона була на гроші простих трудящих – прикажчиків-євреїв та на гроші одеської інтелігенції. 

Сьогодні Одеська обласна універсальна наукова бібліотека – це обласний методичний та науковий центр. Оскільки Одеська область третя за кількістю сіл, то зусилля бібліотечних працівників спрямовані на розвиток сільських бібліотек області, шляхом організації навчання, фестивалів, конкурсів тощо.

В бібліотеці зібрано рідкісні колекції краєзнавчих матеріалів, що відображають історію Причорноморської України, особисті зібрання, подаровані бібліотеці видатними громадськими діячами, науковцями та митцями. Вже багато років тут працюють різноманітні читацькі об’єднання – краєзнавчий клуб «Зірки Одеси», Клуб молодих поетів, клуб «Дачник», проходять щорічні фестивалі української книги пам’яті М.Грушевського, які, до речі, бібліотека започаткувала вперше в Україні ще у 1996 році. Прогулянка від головного приміщення до Відділу мистецтв обласної бібліотеки, де зберігається унікальний нотний фонд Одещини, є своєрідною екскурсією центральною частиною міста Одеси з цікавими розповідями від екскурсовода-бібліотекаря.


Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. Маяковського



Якщо ви вже в Одесі, то Вам буде цікаво відвідати Одеську обласну бібліотеку для юнацтва ім. В.В. Маяковського. Чому? А тому що, тут Ви відчуєте шалений дух юнацтва, гумору та позитиву! Тут добре знають, що кожна бібліотека існує задля читача. Саме він визначає зміст діяльності всіх відділів Маяковки. Багато проектів, флешмобів, квестів проводять співробітники бібліотеки, а також тут постійно діючі клуби, зустрічі та свята!

Завдяки перемозі в конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст», у 2013 році бібліотека отримала 8 комплектів комп’ютерного обладнання і створила електронний читальний зал. Краєзнавча функція є однією з пріоритетних для діяльності юнацької бібліотеки. Тому тут поруч з підготовкою краєзнавчих буклетів, створенням баз даних, перевагу віддають віртуальним турам по експозиціям місцевих музеїв, цікавим історичним місцям. Кожен користувач безпосередньо в бібліотеці отримає довідково-інформаційну послугу у туристичній сфері. 

Невелика, але затишна бібліотека радо прийме бібліотечних туристів у свої стіни. Отож, обов’язково включіть екскурсію до Одеської бібліотеки для юнацтва в свій ознайомчий туристичний маршрут містом Одеса!


Наукова бібліотека Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова



Прогулюючись Міським садом, що на Дерибасівській, ви не зможете не помітити одну з найстаріших бібліотек України – Наукову бібліотеку Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова. Заснована вона у 1817 році як бібліотека Рішельєвського ліцею – першого на півдні вищого навчального закладу, а вже у 1865 році вона увійшла до складу Новоросійського університету.

Сьогодні фонд бібліотеки нараховує близько чотирьох млн. примірників. Не залишиться байдужим жоден шанувальник особливого, завітавши у відділ рідкісних книг та рукописів, де зберігаються раритетні й особливо цінні твори друку. Інкунабули представлені творами з питань права, історії і математики, які видані у Нюрнберзі, Падуї та Венеції, ряд видань Києво-Печерської лаври, численні прижиттєві і рідкісні видання класиків української літератури – І. Котляревського, Т. Шевченка, І. Франка, Лесі Українки. Зберігається колекція російських нелегальних і заборонених книжок XIX ст. Окрім того, Наукова бібліотека має чимале зібрання описів подорожей, виданих у XVII–XVIII ст. Це описи географічних експедицій у всі частини світу, а також мандрівок по Україні та Росії. 


Наукова бібліотека Національного університету «Одеська юридична академія»



Цікаво, що Наукова бібліотека Національного університету «Одеська юридична академія» успадкувала зібрання книг Першого державного показового Дитячого містечка у Одесі, заснованого в 1920 році. Поступово бібліотека отримала статус методичного центру Одеського обласного управління освіти й інтенсивного розвитку досягла у 1997 році, коли увійшла до складу Одеської державної юридичної академії. 

Гордістю колективу університету є відділ рідкісних видань – Музей книги, який одержав приміщення, оснащене новітніми бібліотечними технологіями. Пам'ятаючи заповіти предків про те, що «Без бібліотеки академія, яко без душі», колектив бібліотеки робить все для того, аби кожний користувач та гість бібліотеки знайшов відповіді на всі питання, які перед нами ставить життя.


Полтава


Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім.П.І.Котляревського

Бібліотека веде свою історію з 1894 року, коли була заснована як громадська бібліотека. Наразі знаходиться в п'ятиповерховій будівлі сучасної архітектури. Це головна бібліотечна установа області, центральне сховище творів друку українською та іноземними мовами, осередок з формування джерелознавчої та бібліографічної бази з історії та культури Полтавщини, науково-методичний центр для масових бібліотек області, центр інформаційно-бібліографічної роботи, галузевої інформації з питань культури і мистецтва, міжбібліотечного абонемента, координації діяльності бібліотек всіх відомств і організацій на території області. 


Бібліотека пропонує відвідувачам, крім своїх фондів, користуватися: пунктом доступу до офіційної інформації, інтернет-центром, центром «Вікно в Америку», знаходити однодумців в різних клубах та об'єднаннях, тощо.

Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім.О.Гончара
  




Бібліотека для юнацтва пропонує своїм читачам цікаві та креативні заходи. Тут ви можете поспілкуватися по скайпу з новими цікавими людьми, продемонструвати свої вподобання та таланти, розвинути свої творчі здібності в школі самовиховання «Створи себе сам», навчитися не потрапляти в надзвичайні пригоди в «Школі безпеки життя».

В Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. О.Гончара в 2013 році відкрито Центр туристичної інформації. Центр туристичної інформації розміщено у відділі довідок, оснащено стендами з роздатковим матеріалом, що постійно оновлюється, картою Полтавської області з нанесеними туристичними об’єктами, інформаційними буклетами, журналами інформаційні контактні дані, щорічний план проведення етнографічних та фольклорних свят в області. Центр приймає замовлення на групові та індивідуальне екскурсійне обслуговування, яке здійснюють учні школи екскурсоводів при обласній спілці екскурсоводів, відомі краєзнавці, що є членами бібліотечного активу тощо.


Полтавська обласна бібліотека для дітей ім. Панаса Мирного

Розташована бібліотека на першому поверсі приміщення обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського в центрі Полтави. До уваги дітей - літературні лабіринти, турніри знавців, квести, конкурси, театралізовані літературно-музичні свята, книжково-ілюстративні виставки, виставки творчих робіт, зустрічі з письменниками, майстрами декоративно-прикладного мистецтва. Під час літніх канікул бібліотека пропонує різноманітні заходи в рамках програм „Літній промінець на книжковій полиці” та „Райдуга книжкового літа”; організовує роботу "зеленої" читальні на дитячому майданчику міського парку відпочинку „Сонячний”. 

В бібліотеці працюють гуртки та клуби за інтересами на будь-який смак: музичний клуб "Семинотка", творча майстерня "Бібліоумійки", театральний гурток "Акторус", гурток настільних ігор "Шукачі пригод", гурток любителів англійської мови «English for beginners». Для найменших читачів бібліотеки організовано роботу "Школи раннього розвитку", для батьків - "Академію батьківської мудрості". 
 

Харків


Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка



Чому ж туристам варто хоч одним оком поглянути на бібліотеку Короленка, як скорочено називають цю установу місцеві жителі?

По-перше, справа в масштабах. Державна наукова бібліотека в Харкові — друга за кількістю фондів книгозбірня в Україні (після Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського). Це й одна з найстаріших бібліотек в Україні: її було створено ще 1886 року в якості Харківської громадської бібліотеки.

По-друге, приміщення бібліотеки є архітектурною пам’яткою. Переїзд у будівлю за проектом видатного архітектора О.М. Бекетова відбувся 1901 року. І з того часу бібліотека живе в цьому чудовому будинку модернової архітектури. Саме за цей проект Бекетов отримав почесне звання «Академік архітектури». Думаю, ви самі чудово розумієте, що подібними відзнаками не розкидалися направо й наліво: її можна було отримати за дійсно значущі досягнення. Тож, якщо ви не бачили бібліотеку Короленка, вважайте, що фактично проґавили елегантний модерновий образ Харкова.

Якщо і це вас не переконало, то подумайте над такою приємною перспективою: прийшовши до бібліотеки Короленка, ви побуваєте в залі, яка «пам’ятає» могутній голос Володимира Маяковського та неперевершену гру Сергія Рахманінова, ходитимете тими приміщеннями, де колись лунали кроки цих титанів мистецького світу. До слова, в бібліотеці до сих пір стоїть рояль, на якому грав Рахманінов. Хтозна, може там і досі витає особлива аура творчого піднесення, яку дарував майстер? Раджу піти перевірити.


Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна



Коли згадують Харків, то відразу утворюється стійка асоціація — «студентське місто». І чи не найбільше жителі Першої столиці пишаються Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна.

«Серцем» університету є його бібліотека. Це перша світська книгозбірня в Харкові: її було відкрито 1805 року (вона ровесниця самого університету). Не відвідати заклад з такою багатою історією означає скоїти серйозну помилку.

Слави Центральна наукова бібліотека (ЦНБ) зажила ще й завдяки унікальному фонду рідкісних видань і рукописів. У 2013 року його було внесено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання України.

У бібліотеці 65 тисяч читачів мають можливість (і активно реалізують це право) користуватися Електронним каталогом з замовленням документів через Інтернет, електронним архівом, репозитарієм рідкісних видань, послугами інформаційного центру «Вікно в Америку». ЦНБ є партнером великих світових цифрових бібліотек — World Digital Library і Europeana. А «філософію» ЦНБ відображає її слоган — «Пам’ять. Доступність. Толерантність».

Ще один цікавий факт: саме бібліотека університету ім. Каразіна перша серед бібліотек вищих навчальних закладів України створила Центр відкритого доступу до Інтернет. Тому з технологіями тут вже давно на «ти».

На жаль, в коротенькому описі всього не розкажеш. Але тим краще: буде простір для приємних сюрпризів під час мандрівки самою бібліотекою.


Харківська міська спеціалізована музично-театральна бібліотека ім. К.С. Станіславського



Якщо ви всіляко культивуєте в собі любов до мистецтва, то обов’язковим пунктом туристичного маршруту в Харкові маєте зробити Харківську міську спеціалізовану музично-театральну бібліотеку ім. К.С. Станіславського. 

Що сказати? Ще один унікальний осередок інтелектуального й культурного життя Харкові. Це найстаріша спеціалізована бібліотека з питань мистецтва в Україні. У Східному регіоні вона досі залишається єдиною та неповторною, хоч і створена далекого 1955 року. 

У цифрах бібліотека виглядає більш, ніж солідно: понад 150 тисяч видань з питань культури та мистецтва, в тому числі ноти, грамплатівки, відео- й аудіо-касети, CD- та DVD-диски, мистецтвознавчі альбоми. 

Тільки вам обирати: погортати цікавий журнал про тонкощі сучасної художньої культури або ж осягати нюанси шорсткуватких мелодій з платівок.

А ще краще потрапити в цю бібліотеку на якийсь захід: там їх проводять безліч. Все залежить від вашої мети: хочете туго «набити» свій багаж знань — тоді вам на одну з лекцій-презентацій; бажаєте розчулитися до сліз — концерти камерної музики для цього і створені; не вистачає візуальних вражень — сходіть на спектакль театру пісочної анімації. Вибір за Вами!


Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»



Якщо ви хочете побачити бібліотеку на вістрі технологічного прогресу, то навідайтесь у новий корпус науково-технічної бібліотеки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

Дещо химерна зовні будівля, відкрита 2012 року, приховує в собі чимало сучасних «фішок», які поки що не стали звичними для користувачів публічних бібліотек. Читацькі квитки з вмонтованими чіпами, турнікети на вході, система відеоспостереження, сенсорні панелі для перевірки наявності потрібного видання або попереднього замовлення. Усе це, якщо і не змушує почуватися відвідувачем якоїсь секретної служби, точно не асоціюється з традиційним образом бібліотеки. Отож, якщо ви відчули, що час ламати стереотипи про «відсталість» книгозбірень, вам сюди.

Тим більше, що бібліотека сповідує принцип відкритості «для всіх і кожного незалежно від місця навчання, роботи, проживання». Тут раді безкоштовно допомогти і вченим, і абітурієнтам, і представникам робочих професій.




Харківська обласна універсальна наукова бібліотека





І, нарешті, відвідайте Харківську обласну універсальну наукову бібліотеку. Бо там добре знаються на культурі Харкова і Харківщини та зможуть допомогти навіть найприскіпливішому туристу отримати потрібну інформацію. Краєзнавча база там неперевершена!

З часу свого створення в 1951 році в якості обласної бібліотеки для дорослих цей осередок культури зазнав чимало змін. Але головне під дією часу не змінилося: там, як і раніше, можна знайти швидку інтелектуальну допомогу!

Життя в універсальній бібліотеці просто-таки кипить: постійно відбуваються тренінги з комп’ютерних технологій, вистави, літературні презентації, квести. Де ще, як не в бібліотеці, можна отримати стільки безкоштовних можливостей для саморозвитку? Тому навіть не роздумуйте: просто пірнайте з головою в цей вир подій!

Сподіваюся, Вас вдалося переконати, що здійснити невеличке турне харківськими бібліотеками буде аж ніяк не зайвим. Без цього враження про місто буде неповним. Приїздіть і переконайтеся: в харківських бібліотек є ще порох в порохівницях!

Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара


Бібліотека є одним з найбільших інформаційних та культурних центрів південного регіону України. Найцінніший скарб книгозбірні - фонд краєзнавчих видань, місцеві видання, колекції книг, зібрані за понад 140 років.


Затишні читальні зали, сучасний інтер'єр, зручні меблі, наявність автоматизованих робочих місць для доступу до електронних баз даних бібліотеки забезпечують читачам умови для ефективної роботи і відпочинку. До послуг читачів студія звукозапису, лінгафонні кабінети, Wi-Fi. В бібліотеці успішно працюють: інтернет-центр та інформаційно-ресурсний центр "Вікно в Америку" ім. Дж. П. Джонса, Канадсько-український бібліотечний центр і Центр обслуговування людей з особливими потребами, Центр європейської інформації та Центр екологічної інформації, а також Регіональний інформаційний центр. 

На останок додам, що, мабуть, це єдина бібліотека, з вікон якої відкриваються такі дивовижні краєвиди на могутній Дніпро й херсонські плавні.


Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки




Усі, хто любить читати книги, кого приваблює спілкування з цікавими співбесідниками, хто полюбляє ігри, розваги, конкурси, знайдуть заняття до душі в Херсонській обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки. 


В бібліотеці Вам запропонують яскраві, веселі, цікаві, розумні й повчальні книжки – українською, російською, англійською, німецькою, польською, італійською, французькою та ще 50 мовами світу.Їх бібліотеці їх живе майже 100 тисяч. Ви можете переглянути мультики і фільми, звичайні та у форматі 3D. Скористуватися Інтернетом та Wi-Fi, пограти в розвиваючі комп’ютерні ігри.
Під час канікул у бібліотеці можно весело та корисно провести час. До Вашої уваги – квести, читацькі змагання, літературні ігри. Клуби на будь-який смак – англійський, польський, театр-студія, для майбутніх журналістів, письменників та поетів … – для поціновувачів літератури та комп’ютерних геніїв.

А зараз Ви можете поближче познайомитися з бібліотекою відвідавши віртуальний 3-D тур .

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва імені Б.Лавреньова







Ця молода бібліотека залучає молодих читачів міста та області не лише універсальним фондом, електронними ресурсами та Wi-Fi зоною, а й цікавими та корисними клубами та об'єднаннями. В Центрі соціально-психологічної та правової підтримки молоді проводяться консультації з психологами, зустрічі з правоохоронцями, медиками, соціальними педагогами.

Поширюють знання про принципи збереження здоров´я та навчають користуванню інформаційними технологіями учасниць дівочого клубу «Камея»Успішно діє культурологічна медіа студія «Мистецтво у просторі і часі», арт-агенція «Дивоквіт» відшукує молодих талантів у  царині живопису, фотографії, різних жанрів декоративно-ужиткового мистецтва і популяризує їх творчість серед юнацтва.

Територією літератури, місцем зустрічі творчої молоді, представників різних жанрів мистецтва стала молодіжна літературна кав’ярня «ЛітTERRA». Гостями «ЛітTERRA» бувають яскраві особистості, відомі не тільки в Херсонській області, а й за її межами: письменники, краєзнавці, вчені, громадські діячі, журналісти, режисери та актори театру, фотохудожник та шаржист, музиканти.


Найбільш знаковою подією останніх чотирьох років стали обласні фестивалі молодіжного читання «Відкрий свою книгу». До фестивалю щороку долучаються сотні людей різного віку, яких об’єднує любов до читання і книги. Фестиваль став не просто святом читання, а творчим майданчиком для обдарованої молоді, ярмарком інноваційних ідей для бібліотекарів Херсонщини.



Чернігів




Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка






Бібліотека є однією з найбільш відвідуваних визначних пам’яток міста, адже її будівля приваблює людей своєю неординарністю і своєрідною архітектурою. Обласна бібліотека розташована в самому центрі міста у триповерховому будинку, спорудженому в 1910-1913 рр. інженером Д. Д. Афанасьєвим за проектом архітектора О. І. фон Гогена для Дворянського і селянського поземельного банку, та є пам’яткою архітектури, однією з перлин українського архітектурного модерну кінця ХІХ – початку ХХ століття. 

Саме цю будівлю вважали найбільш модерновою в Чернігові. Поєднання багатобарвної майоліки та гранітних плит цокольного поверху, різноманітні вікна і трикутний балкон другого поверху, використання народних художніх традицій надають споруді своєрідності. Над двоповерховою кам’яною будівлею підноситься триярусна вежа, увінчана шатровим верхом, яка нагадує європейські замки. При зведенні старовинного банку були застосовані українські мистецькі традиції. Будівля колишнього поземельного банку, а нині прославленої бібліотеки є окрасою міста. Відвідавши книгозбірню, можна помилуватися не тільки архітектурою, а й рідкісними виданнями книг.

Нині це головна бібліотека Чернігівської області, сучасний інформаційний, науковий, культурно-освітній заклад, що формує, зберігає і надає в користування найповніше зібрання документів у межах регіону, є депозитарієм краєзнавчої літератури тощо.



Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва


Будівля книгозбірні є пам’яткою архітектури кінця ХІХ ст. та неповторною окрасою Чернігова. Як свідок минулого вона має цікаву історію, пов’язану з іменами видатних діячів України – Т. Шевченка, В. Тарновського, Б. Грінченка. Раніше у приміщенні книгозбірні розміщувався музей українських старожитностей В. Тарновського – єдиний у Російській імперії український музей. У читальному залі бібліотеки донині збереглася вмонтована у стіну плита з написом: «В. Тарновский». 


Відвідувачі книгозбірні й нині можуть отримати задоволення, оглянувши цю чудову старовинну будівлю, зведену в готичному стилі та прикрашену вітражами. 



Відтоді як відкрилися двері бібліотеки, її відвідали десятки тисяч чернігівців і гостей міста. Кожний читач має можливість ознайомитися з кращими зразками української та світової літератури, завдяки книжкам науково-популярної серії поринати в загадковий і непізнаний світ природи та Всесвіту. 



Для тих, хто бачить себе у майбутньому бібліотекарем, пропонується професійна гра «А ти зміг би бути бібліотекарем?», що передбачає годину праці за кафедрою та можливість відчути себе фахівцем.


Чернігівська обласна бібліотека для дітей ім. М. Островського 


Чернігівську обласну бібліотеку для дітей ім. М. Островськогов Чернігові знають і діти, і дорослі. Багато поколінь чернігівців за 115 років діяльності книгозбірні стали друзями книги, знайшли тут і увагу бібліотекаря, і радість спілкування; для багатьох маленьких мешканців міста бібліотека стала рідною домівкою. 


Понад 20 років у бібліотеці працює ляльковий театр «Пізнайко», діють різноманітні читацькі об’єднання: Школа безпеки для маленьких «Захисти себе сам», «Читайлик», Об’єднання юних українознавців «Барвінкова світлиця», «Джерельце», клуб «Юний краєзнавець». Діють програми: «Ми маленькі українці, а права вивчаємо», «Мандруймо екологічною стежиною». 



Книгозбірня пропонує щорічні свята «Діти, що читають – майбутнє нації», конкурс «Читаюча родина», Всеукраїнський тиждень дитячої книги, зустрічі з письменниками, композиторами, художниками, відомими людьми, віртуальні подорожі до знаменитих музеїв, бібліотек світу, старих і нових чудес світу та України. 



Юні художники міста і області можуть улаштувати тут виставки своїх творчих робіт, а юні літератори мають змогу потрапити на сторінки віртуального літературного альманаху «Пегасик». Бібліотека має вихід в Інтернет, працюють Медіацентр, Центр дитячої інтернет-журналістики «ЧІЖ».