середа, 2 липня 2014 р.

Топ-5 бібліотек Харкова

Якщо ви хочете якомога більше дізнатися про Харків і зрозуміти, чому наше місто вже кільканадцять років підряд вперто називають інтелектуальною столицею України, то вам ніяк не можна оминути увагою наші бібліотеки.

Отож, вітайте: п’ятірка найяскравіших і найцікавіших бібліотек, без яких Харків не був би самим собою.


Я нікого не здивую, якщо почну перелік з Харківської державної наукової бібліотеки ім. В.Г.Короленка. Власне, я і не збиралася дивувати вас. Нехай дивує сама бібліотека: їй точно є чим.


Чому ж туристам варто хоч одним оком поглянути на "бібліотеку Короленка", як скорочено називають цю установу місцеві жителі? 

По-перше, справа в масштабах. Державна наукова бібліотека в Харкові — друга за кількістю фондів книгозбірня в Україні (після Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського). Це й одна з найстаріших бібліотек в Україні: її було створено ще 1886 року в якості Харківської громадської бібліотеки.

По-друге, приміщення бібліотеки є архітектурною пам’яткою. Переїзд у будівлю за проектом видатного архітектора О.М. Бекетова відбувся 1901 року. І з того часу бібліотека живе в цьому чудовому будинку модернової архітектури. До речі, саме за цей проект Бекетов отримав почесне звання «Академік архітектури». Думаю, ви самі чудово розумієте, що подібними відзнаками не розкидувалися направо й наліво: її можна було отримати за дійсно значущі досягнення. Тож, якщо ви не бачили бібліотеку Короленка, вважайте, що фактично проґавили елегантний модерновий образ Харкова.Коли згадують Харків, то в мозку відразу утворюється ще одна стійка асоціація — «студентське місто». Так, у нас багато вишів. Але чи не найбільше жителі Першої столиці пишаються Харківським національним університетом ім. В.Н. Каразіна. Ще б пак — один з найстаріших університетів у Східній Європі. При цьому, на жаль, і самі харків’яни, і гості міста незаслужено мало уваги приділяють тамтешній бібліотеці: її унікальність так і залишаються «білою плямою». А дарма!


До речі, 2013 року бібліотека вкотре підтвердила своє особливе місце на бібліотечній мапі, оскільки отримала Статус національного надбання. На жаль, в коротенькому описі всього не розкажеш. Але тим краще: буде простір для приємних сюрпризів під час мандрівки самою бібліотекою.Якщо ви всіляко культивуєте в собі любов до мистецтва, то обов’язковим пунктом туристичного маршруту в Харкові маєте зробити Харківську міську спеціалізовану музично-театральну бібліотеку ім. К.С. Станіславського.


Що сказати? Ще один унікальний осередок інтелектуального й культурного життя Харкові. Це найстаріша спеціалізована бібліотека з питань мистецтва в Україні. У Східному регіоні вона досі залишається єдиною і неповторною, хоч і створена далекого 1955 року.

А ще краще потрапити в цю бібліотеку на якийсь захід: там їх проводять безліч. Все залежить від вашої мети: хочете туго «набити» свій багаж знань — тоді вам на одну з лекцій-презентацій; бажаєте розчулитися до сліз — концерти камерної музики для цього і створені; не вистачає візуальних вражень — сходіть на спектакль театру пісочної анімації. Вибір за Вами! Якщо ви хочете побачити бібліотеку на вістрі технологічного прогресу, то навідайтеся в новий корпус Науково-технічної бібліотеки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».


Дещо химерна зовні будівля, відкрита 2012 року, приховує в собі чимало сучасних «фішок», які поки що не стали звичними для користувачів публічних бібліотек. Читацькі квитки з вмонтованими чіпами, турнікети на вході, система відеоспостереження, сенсорні панелі для перевірки наявності потрібного видання або попереднього замовлення. Усе це, якщо і не змушує почуватися відвідувачем якоїсь секретної служби, точно не асоціюється з традиційним образом бібліотеки. Отож, якщо ви відчули, що час ламати стереотипи про «відсталість» книгозбірень, вам сюди.І, нарешті, відвідайте Харківську обласну універсальну наукову бібліотеку. Бо там добре знаються на культурі Харкова і Харківщини та зможуть допомогти навіть найприскіпливішому туристу отримати потрібну інформацію. Краєзнавча база там неперевершена!


З часу свого створення у 1951 році в якості обласної бібліотеки для дорослих цей осередок культури зазнав чимало змін. Але головне під дією часу не змінилося: там, як і раніше, можна знайти швидку інтелектуальну допомогу!

Сподіваюся, мені вдалося вас переконати, що здійснити невеличке турне харківськими бібліотеками буде аж ніяк не зайвим. Без цього враження про наше місто буде неповним. Приїздіть і переконайтеся: в харківських бібліотек є ще порох в порохівницях! J Марія Медведська, 
координатор м.Харків у проекті 
«Бібліотечний туризм: пізнай Україну та її бібліотеки»2 коментарі:

  1. Відповіді
    1. Дякуємо, але це лише початок. В найближчий час на нас чекають й інші цікавинки бібліоподорожей!!!

      Видалити